۱ – اختیار معامله یا آپشن در بورس ایران چیست؟

اختیار معامله چیست؟

اختیار معامله یا Option ، اصطلاحی است که معمولا توسط فعالان بازار سهام استفاده می‌شود. این قرارداد میان خریدار و فروشنده نوشته می‌شود به صورتی که دو طرف توافق می‌کنند که در آینده معامله مشخصی را انجام دهند. خریدار در ازای پرداخت مبلغ مشخصی، حق خرید یا فروش دارایی ثبت شده در قرارداد را با قیمت مشخص شده در قرارداد و در زمان تعیین شده به دست می‌آورد. فروشنده هم حق خرید یا فروش دارایی مذکور را به خریدار می‌دهد. حال ممکن است در زمان مشخص شده خریدار دارایی مورد نظر را خرید و فروش نکند، در این حالت دارایی مذکور در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت و خریدار مبلغ پرداخت شده را از دست خواهد داد.

در این مصاحبه بیان می شود که شما می توانید به جای خرید خود سهم، اختیار خرید آن را بخرید یا اختیار خرید آن را بفروشید، یا اختیار فروش آن را بخرید یا اختیار فروش آن را بفروشید. طبیعتا درک این مطلب پیچیده است. نکته مهمتر این است که خریدار همواره حق اعمال دارد و فروشنده اجبار به اعمال پس حتما می بایست وجه تضمین پیش سازمان گرو بگذارد.

در این مصاحبه سلمان یزدانی اشاره می کند که اختیار معامله یا آپشن دارای ویژگی های اهرم ( یعنی امکان خرید با مبلغ خیلی بیشتر از سرمایه)، امکان فروش و کسب سود در ریزش بازار را بدست آورید.

در این مصاحبه مثالی از اختیار خرید وتجارت مربوط به بانک تجارت بررسی می شود که در مدت کوتاهی هزارو ششصد برابر شده است. سایر نمادها مربوط به بانک ملت، (ضملت) بانک صادرات، (ضصاد) ایران خودرو (ضخود) و سایپا (ضسپا) و فولاد (ضفلا) و فملی ( ضملی) می باشد.

اگر به این پست علاقمند شدید و می خواهید بیشتر یاد بگیرید دو راه پیش روی شما است:

اول:  به این پست مراجعه کنید و به صورت خیلی روان این مفهوم را آموزش ببینید.

دوم:. در صورتی که به این ویدیو علاقمند شدید مجموعه کامل آموزش هارا در  این آدرس   ببینید. و برای کد تخفیف به پشتیبان پیام دهید.
جدیدترین آموزشها
salmanya ۱۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱ آپشن

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • سلام
  ممنونم از سایت بسیار پر بار شما
  استاد می خواستم بپرسم بنظرتون داده های اختیار معامله در ایران برای پیش بینی با ماشین لرنینگ و یا دیپ لرنینگ (هوش مصنوعی)
  جواب میده؟
  و اینکه چطور به این داده ها دسترسی داشته باشم

  • سلام. نه فعلا عمقش کمه

 • سلام استاد اندیکاتور پیوت دانلود نمییشه

  • سایتی که اندیکاتور روش اپلود شده یکم کنده چند بار کلیک کنید میشه

 • سلام خدمت شما.
  به طور حدودی بازده چقدر خواهد بود؟ مثلا میفرمایید با ۵ هزار تومن هم میشه سرمایه گذاری کرد‌. چقدر بر می گردونه؟
  و اینکه مثل بازار بورس گاهی خوبه و گاهی بده؟
  در حال حاضر چطوره؟

  • سلام. بازده با ریسک تعریف میشه. مثلا بورس چقدر بازده داره؟ برای کسی که صندوق میخره با کسی که بازار پایه هست فرق داره. به طور طبیعی بازار اختیار معامله ریسکش بالاتره و بازدهی بالاتر مگه از استراتژی ها استفاده کنید که میتونه با ریسک کمتر بازدهی مطمئن بیاره

 • سلام استاد یزدانی
  برای معامله تو بورس ایران، بیشتر استراتژی جواب میده یا خرید و تبدیل به سهم؟ یادمه تو کلاستون گفتید باید برای حرفه ای شدن تو آپشن ها به مورد آخری که اشاره کردید یعنی خرید آپشن تو قیمت و اهرم مناسب و نگهداری تا سررسید نزدیک بشیم. بنظر تو بورس ایران همه استراتژی ها لااقل جوابده نیستن.
  سپاس

  • سلام. تو سهام همه استراتژی ها در حال حاضر جواب نمیده چون اختیار فروش ها فعال نیستن ولی به مرور ممکن میشه. همچنین روی سکه ممکنه استراتژی های زیادی استفده کنید. ضمن اینکه یه تعدادی استراتژی تجربی مخصوص هم وجود داره برای بازار ایران

 • سلام
  برای ورود به بازار آپشن حداقل چقور سرمایه لازم هست؟ و اینکه بهترین کارگزاری برای آپشن از نظر شما در حال حاظر کدوم کارگزاریه؟

  • سلام. هیچ حداقلی نداره. مثلا الان رو اختیار خرید خودرو می تونید با پنج هزار تومن هم معامله کنید. پست مربوط به کارگزارهارو مطالعه کنید
   https://salmanyazdani.com/1399/11/29/broker2/

 • هر سوالی از من دارید زیر همین پست بنویسید.