تحلیل های روزانه آپشن ۲۵ خرداد

دوشنبه ۲۴ خرداد


امروز می خوام یه داستان واقعی از سرنوشت آپشن ضغدر ۳۰۰۳ رو براتون تعریف کنم. آماده اید که بشنوید؟

خوب بریم به  ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ – امروز سرمایه گذاری غدیر روی تابلو ۱۰۵۰ تومن معامله میشه. من میرم رو تابلوی معاملات آپشن و نزدیک ترین اعمال یعنی ضغدر ۳۰۰۳ با اعمال ۹۲۰ تومن انتخاب میکنم. طبیعتا من فکر میکنم غدیر در دوماه باقی مانده رشد میکنه و میتونه قیمت های بالای ۱۲۰۰ ببینه پس ۵ تا ازین آپشن رو روی تابلو به قیمت ۲۲۰ تومن میخرم. 
سوال الف:   اگه   سود بدون ریسک ۳۵ درصد و نوسان پذیری ۴۵ درصد بگیریم این خرید ارزش داشته؟

حالا بریم روی نمودار و بریم به دوماه بعد

خوب امروز ۲۴ خرداده و غدیر هنوزم همون ۱۰۵۰ تومنه. من تصمیم میگیرم اون پنج تا ضغدر ۳۰۰۳ خودم رو تابلو به مبلغ ۷۱ تومن بفروشم و موقعیتم ببندم.  طبیعیه که من ضرر کردم اما بیایم به مساله اینجوری نگاه کنیم.

سوال دو: اگ من بجای ۵۰۰۰ تا ضغدر ۳۰۰۳ اون موقع  که حدود یک ملیون و صد هزار تومن شد. پنج ملیون تومن از خود غدیر میخریدم با فرض اینکه الان ۳۹۰۰ تومن پولم تو بانک گذاشتم سود و زیانم چه فرقی میکرد؟

 

سوال سه: کلا این استراتژی درست بود؟ تحلیل کنید و کامنت بگذارید.

این تمرین ها خیلی به تحلیل بازار کمک میکنه.تحلیل های قبلی آپشن رو اینجا و اینجا و اینجا بخونید.

 


 

جدیدترین آموزشها
سلمان یزدانی ۲۵ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۶ آپشن، اخبار

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • سلام
  اقای یزدانی شما اختیار خرید رو با قیمت اعمال۹۲۰ تومان دشتید، اگر اختیاررا نمیبستید و آنرا اعمال می کردید ۱۳۰ تومان سود می کردید. درسته؟

  • خودرو نه. غدیر. بله

 • سلام
  استاد یسوالی داشتم چند روز پیش ی استوری گذاشتین درمورد دیدبان فارکس و نوشتین داخل مرحله ازمایش هستین میخواسم بدونم اگر جواب داد بهتون اون رو هم رو سایت میزارین جزو دیدبان ها؟

  • درباره فارکسفعلا هیچ تصمیمی نگرفتیم ولی اطلاع میدیم

 • امروز سررسید قراردادهای خساپا بود نکته عجیب برای من ضسپا۳۰۰۱بود که ۱۸۰معامله شد، بااعمال۱۶۰۰ وقیمت ۱۷۰۲ سهم پایه.معامله گرجدید که بعیده روز اخر اپشنی را بخره که درضرر بره.فروشنده ها هم اگه هدفشون پوزیشن معکوس باشه که بازم ضررشون درصورت اعمال ۱۰۲ریاله کلا پس چجوری ۱۸۰ریال دارن پول میدن؟

  • خیلی وقتا بین دونفر به دلایلی خاصی مثل پولشویی معامله میشه

 • درزمان خرید،بلک شولزش۱۹۹۰درمیادکه تقریبا۱۰%پایینترازپرمیوم پرداختی هست که به نظرجالب نمیادمگه بازارخیلی بولیش درحالیکه درسال۱۴۰۰بازارفرسایشی داریم
  اگه ۳۹۰۰میذاشتیم اوراق۱۸% سود۶۴روزش میشد۱۲۳تومن،۷۴۲تومن هم ضررمون بودازمعامله،کل ضررمون میشد۶۱۹تومن.حالا اگه کلاهمه پولمونو وغدیرخریده بودیم نه سودکرده بودیم نه ضرر،سربسربودیم.
  به نظرمن دربازارهای ریزشی یا اصلاحی بایددنبال پرمیومای خیلی پایینترازبلک شولزباشیم

 • سلام و عرض ادب

  الف ) باتوجه به اینکه ارزش این اختیار خرید برحسب مدل بلک-شولز برابر با ۱۹۵.۷۵ می باشد ولی ما این این اختیار را با مبلغ ۲۲۰ تومان (Money Option) خریداری میکنیم که مشخصا مبلغی بالاتر از ارزش آن است .

  ب ) باتوجه به ارزش روز این اختیار در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ، اگر ما این اختیار را با قیمت ۷۱.۵ تومان به شخص دیگری واگذار نماییم ، مجموعا بر روی هر اختیار ۱۸.۵ تومان و در مجموع (در کل یک میلیون و صد هزار تومان خریدمان) ، ۹۲۵۰۰ (نود و دو هزار و پانصد) تومان زیان شناسایی خواهیم کرد .
  واگر نرخ سپرده ی بانکی را سالانه ۲۰ درصد فرض کنیم ، ۳۹۰۰۰۰۰ تومان مابقی پول ما در این مدت به ۳۹۶۵۰۰۰ تومان افزایش خواهد یافت .

  پس در نهایت کل ۵ میلیون تومان پول ما حالا به ۴ میلیون و ۹۶۵هزار تومان کاهش یافته است و جمعا ۳۵ هزار تومان زیان کرده ایم .

  پس اگر با این مبلغ سهام خود شرکت را خریداری میکردیم ، اگرچه سودی نداشتیم اما همان ۳۵ هزار تومان زیان را نیز متحمل نمیشدیم .

  ج ) باتوجه به اینکه نرخ بهره ی بدون ریسک ( احتمالا اوراق خزانه Treasury bonds ) در این سوال ۳۵ درصد در نظر گرفته شده است ، لذا سرمایه گذاری ای برای ما قابل قبول خواهد بود که بتواند سرمایه ی ما را حداقل به اندازه ی این نرخ در بازه ی زمانی مد نظر ( به میزان ۱۴۵ هزار تومان ) به سود دهد ، یعنی پول مارا حداقل به میزان ۵۱۴۵۰۰۰ تومان برساند .

 • پاسخ سوال یک: بله ارزش خرید داشته چون طبق محاسبات، بلک شولز در تاریخ ۲۴ فروردین برابر ۲۰۰ تومان بوده است.

  پاسخ سوال دو: در صورت خرید پنج ملیون تومان سهم وغدیر نسبت به دو ماه گذشته قیمت خرید تغییری نداشته است اما سود و زیان ضغدر ۳۰۰۳ در صورت فرض سود بانکی ۲۵% به شرح زیر است:
  زیان فروش ضغدر ۳۰۰۳ = (۷۴۸.۹۰۰) تومان
  سود بانکی = ۱۵۶.۰۰۰ تومان
  ——————————————————–
  زیان کل = (۵۹۲.۹۰۰) تومان

  سوال سه: به نظر من کلاً این استراتژی درست بوده است. زیرا دید به سهم صعودی بوده و اگر با کل ۵ میلیون سهم غدیر خریداری می‌شد، در صورت ریزش قیمت زیان به مراتب بیشتری نسبت به این حالت وارد می‌شده اما با این استراتژی تنها ۲۰% سرمایه درگیر معامله آپشن شده و از طرف دیگر اگر قیمت بالای ۱۲۰۰ تومان می‌رفت عایدی بیشتری نسبت به خود سهم می‌داشت.
  البته بهتر بود با دیدن نزول قیمت و عدم نشانه های جنبش موقعیت زودتر بسته می‌شد.

 • سوال سه : استراتژی درست هست اما در این شرایط بازار پر ریسک بوده.با توجه به اینکه ارزش اختیار معامله هم بالاتر از بلک شولز بوده .به نظر من مناسب ورود نبوده.

 • سلام
  جواب قسمت الف:با توجه به قیمت دارایی پایه ۱۰۵۰ در روز ۲۴ فروردین و قیمت اعمال۹۲۰ و سود۳۵ درصد و نوسان پذیری ۴۵ درصد و اینکه سهم در این مدت سود نقدی تقسیم نکنه و اینکه۶۴ روز(با توجه به ۳۱ روزه بودن ماه های تابستان)به زمان اعمال(۲۶خرداد) مانده با توجه به قانون بلک شولز قیمت اختیار خرید در روز ۲۴ فروردین۱۹۹تومان می شود که اگر از بلک شولز در قیمت گذاری استفاده میکنید قیمت بالاتر از قیمت انجام شده و ارزش نداشته اما اگر از سیستم های دیگر و پیچیده تر استفاده می کنید باید با توجه به آن جواب داد
  جواب قسمت دو:۵۰۰۰ضغدر ۳۰۰۳به قیمت ۲۲۰تومان خریدید که شده۱/۱۰۰/۰۰۰تومان الان ضغدر ۷۱ تومانه یعنی ۵۰۰۰ضغدر ۳۰۰۳ در ۲۴خرداد ۳۵۵/۰۰۰تومتن می ارزد و در نتیجه ۷۴۵/۰۰۰تومان ضرر کردید ولی باتوجه به باقی مانده ۵میلیون(یعنی ۳/۹۰۰/۰۰۰)و سرمایه گذاری در بانک با سود ۲۰ درصد(با فرض اینکه سود روز شمار است و در صورت برداشت در غیر روز سررسید نیز همان ۲۰ درصد سود پرداخت میشود مثله صندوق امین یکم)بابت سرمایه گداری در بانک مابقی پول مبلغ۱۳۰/۰۰۰بدست آورده ایم و یعنی در مجموع ۱۳۰/۰۰۰-۷۴۵/۰۰۰که می شود ۶۱۵/۰۰۰تومان کل ضرر از این معامله وسرمایه گذاری در بانک
  ولی اگر خود غدیر رو می خریدیم با توجه به عدم تغییر قیمت نه سود کرده بودید نه زیان
  جواب قسمت سه:کلا با توجه به اینکه قیمت این اختیار خرید در روز خرید بالاتر از ارزشی بود که طبق بلک شولز ارزش گذاری شده بود اگر طبق بلک شولز خرید اشتباه بوده اما اگر طبق مثلا سیسیتم دیگری خود اختیار را حساب کردید باید بررسی شود اما اگر خود سهم غدیر را با توجه به سیستم بنیادی روانشناسی تکنیکال و…بررسی کردید و دید که واقعا تا زمان اعمال قیمت افزایشی است و سیستم معاملاتی تان اجازه ورود داد اون موقع حتی با توجه به قیمت اختیار بیشتر از بلک شولز(که ۲۰ درصد بیشتر بوده)می تونستید بخرید و کار اشتباهی نکردید چون طبق تحلیل خود سهم(نه اختیار)و سیگنال ورود سیستم معاملاتی تان انتظار سودی بیشتر و جبران این ضرر اول خرید را داشتید

 • در حالتی که اختیار خرید خریده شده است از خریدآن حدود ۷۵۰ هزار تومن ضرر حاصل شده ولی آن ۳۹۰۰ هزار تومن در بانک ۲۳۰/۰۰۰ تومان در دو ماه سود میده که در نهایت ضرر حاصله ۵۲۰/۰۰۰ تومان میشه ولی در حالتی که خود سهم خریده میشه به قیمت ۵/۲۵۰/۰۰۰ تومان به همین قیمت هم تقربیبا فروخته میشد پس به نظر میرسه این استراتژی خوبی نبوده با این شرایط!!؟

  • لایه سوم و چهارم ملاک روند هست. و از همه مهمتر مومنتوم

 • ارزش نداشته چون بالاتراز بلک شولز بوده ارزش قرداد تقریبا۹۹۲ بوده.
  درصورت فروش به قیمت ۷۱ تومن .۷۴۵۰۰۰ تومن زیان محاسبه میشه
  و به سه ملیون و۹۰۰ تومن هم در دو ماه حدود ۵۶ تومن سود کوتاه مدت تعلق میگیره

 • بلک شولز اون موقع حدود ۲۰۰تومن بوده که میشه گفت ۱۰درصد بالای بلک شگلز بوده و ارزش داشته
  از ۳۹۰۰ توی بانک با فرض سود ۲۰درصد حدود ۱۳۰تومن سود کرده ولی از آپشن ۷۴۵تومن ضرر کرده که خالص ضررش حدود ۶۱۵تومن هست
  درصورتی که اگه ۵تومن غدیر میخرید هیچ ضرری نداشت
  برای اینکه ببینیم استراتژی درست بوده یا نه باید ریسک به ریوارد معامله گر رو بدونیم مثلا اگه حد ضررش پایین تر از ۲۲درصد هست و حد سودش بالاتر از ۸.۵درصد هست بله استراتژی درست بوده و خرید اختیار توجیه داره

 • سلام
  در جواب سوال اول شما به قیمت ۲۲۰ خرید اما بلک شولز با دوره ۶۲ روزه ( ۲۴ فروردین الی ۲۴ خرداد) و مفروضات بالا ۱۹۷ تومن ارزش داشت و شما گرونتر خریدید.

  در جواب سوال دوم با خرید این اختیار خریدشما از یک میلیون و صد هزار تومن پولی که پرداخته بودید حدود ۷۴۲.۵۰۰ تومن ضرر کردید و اگه اون زمان به اندازه ۵۰۰۰ تا سهم خریده بودید امروز بغیر از کارمزد ضرری نکرده بودید
  اما اگه قرار بود اون زمان من از ۵ میلیون تومان پولم یک میلیون و صد هزار تومن به اختیار بدم و ما بقی رو( ۳.۹۰۰.۰۰۰) با سود بدون ریسک حدودا ۳۵ درصد در بانک میزاشتیم حدود ۱.۳۶۵.۰۰۰ تومن سود میکردیم که با کسر زیان ۷۴۲.۵۰۰ تومن بازم ۶۲۲.۵۰۰ تومن سود میکردیم و یا حتی با سود ۲۰ درصد بانکی من ۷۸۰.۰۰۰ تومن سود پولم میشد و با کسر ۷۴۲.۵۰۰ تومن بازم ۳۷.۵۰۰ سود میکردم

  پس در نتیجه اگه قرار به انتخاب باشه و حتی اگه قیمت سهم در سررسید تغییری نداشته باشه بازم خرید اختیار و گذاشتن مابقی در بانک بسیار بهتر از خرید خود سهم هست
  حالا شما در نظر بگیرید اگر قیمت سهم پایینتر میرفت زیان من نهایتا همون پرمیوم بوده که با سود بانکی جبران میشده
  اما اگه بالاتر میرفت علاوه بر سود بانکی که بدست اوردم از اختلاف قیمت سهم با سررسید هم سود خوبی بدست میاوردم.